Daugelio asmenų, kovojančių su priklausomybe nuo alkoholio, sveikimo kelias dažnai prasideda nuo detoksikacijos. Tačiau šis svarbus žingsnis susijęs su tam tikrais iššūkiais. Viena didžiausių kliūčių, su kuriomis susiduriama detoksikacijos metu, yra alkoholio abstinencijos simptomų atsiradimas. Šio straipsnio tikslas – išsamiai supažindinti su alkoholio abstinencija, jos simptomais ir kaip geriausiai įveikti šį sudėtingą etapą.
1. Kas yra alkoholio nutraukimas?
Alkoholio abstinencija – tai simptomai, kurie gali pasireikšti, kai asmuo, kuris nuolat ir per daug gėrė, nustoja gerti arba gerokai sumažina alkoholio vartojimą. Šie simptomai atsiranda dėl organizmo reakcijos į tai, kad nėra slopinamojo alkoholio poveikio.
2. Abstinencijos simptomų laikas
- 6-12 valandų po paskutinio gėrimo: Simptomai gali prasidėti jau praėjus kelioms valandoms po paskutinio gėrimo. Tai gali būti nerimas, drebulys, pykinimas ir galvos skausmas.
- 12-24 val: Asmeniui gali pasireikšti rankų drebėjimas, dezorientacija, traukuliai ir regos haliucinacijos.
- 48 valandos: Simptomai sustiprėja, taip pat gali pasireikšti traukuliai ir klausos haliucinacijos.
- 72 valandos: Šiuo laikotarpiu abstinencija dažnai būna sunkiausia, pasireiškia tokie simptomai kaip karščiavimas, traukuliai, sujaudinimas ir haliucinacijos.
- 5-7 dienos: Dauguma simptomų pradeda gerėti.
3. Sunkumą lemiantys veiksniai
Abstinencijos simptomų sunkumas ir trukmė gali labai skirtis tarp atskirų asmenų ir priklauso nuo:
- Nuo to, kiek laiko žmogus gėrė.
- Kiek jis vartojo.
- Jų bendros fizinės būklės.
- Amžiaus, lyties ir genetikos.
- Bet kokių gretutinių sveikatos sutrikimų buvimo.
4. Delyrinis drebulys (DT)
Viena sunkiausių alkoholio abstinencijos formų yra delirium tremens (DTs). Pasireiškia maždaug 5 % alkoholio abstinenciją patiriančių žmonių, jo simptomai yra stiprus sumišimas, sujaudinimas, karščiavimas, haliucinacijos ir traukuliai. DTs gali kelti pavojų gyvybei, todėl labai svarbu įsikišti gydytojui.
5. Alkoholio vartojimo nutraukimo gydymas
Medicininė detoksikacija: Tai saugiausias būdas atsisakyti alkoholio, kai sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas stebi asmens simptomus ir skiria vaistus, kad išvengtų komplikacijų ir sumažintų abstinencijos simptomus.
Vaistai: Vaistai, kuriais gydomas alkoholio vartojimas nuo alkoholio: Vaistai, pavyzdžiui, benzodiazepinai, gali padėti palengvinti abstinencijos simptomus.
Palaikomoji priežiūra: Tinkama hidratacija ir mityba gali padėti atsigavimo procesui.
Konsultavimas ir terapija: Be fizinių simptomų, terapija gali padėti spręsti psichologines abstinencijos problemas.
6. Profesionalios pagalbos svarba
Dėl galimų komplikacijų ir sunkių simptomų, tokių kaip DTs, rizikos, asmenys neturėtų bandyti nutraukti alkoholio vartojimo staiga arba be profesionalios pagalbos. Medicininė priežiūra užtikrina saugumą, paramą ir didesnę sėkmingo ilgalaikio pasveikimo tikimybę.
Alkoholio abstinencija, nors ir sudėtinga, yra labai svarbus žingsnis kelyje į pasveikimą nuo priklausomybės alkoholiui. Supratę, ko tikėtis, ir gavę tinkamą profesionalią pagalbą, asmenys gali įveikti šį etapą ir priartėti prie sveikesnės ateities be alkoholio. Daugiau informacijos: Išblaivinimas.